بدنسازان ایرانی

اخبار و تصاویر مربوط به ورزش بدنسازی در ایران و جهان

ال_آرژنین چیست و از چه منابعی تامین می‌شود؟

آرژنین یک آمینواسید نیمه ضروری است (آرژنین سازنده بلوک پروتئنی است که باعث اتساع عروق می‌شود)و هم اکنون می‌دانیم که ارژنین ماده ی اولیه گاز نیتریک اکسید است.

آرژنین جزء ان دسته از امینو اسیدهاست که بدن قادر به ساختن ان به صورت طبیعی نیستو باید مقدار مورد نیازش رااز خارج تامین کند به همین دلیل بسیار مهم است که دقت کنیم تا وعده‌های غذایی غنی از آرژنین باشند.

آرژنین در آجیل و دانه‌های روغنی مثل بادام زمینی و بادام به وفور یافت می‌شود.همچنین می‌توان مقداری آرژنین در شکلات و کشمش نیز پیدا نمود.

آرژنین چه وظیفه ای در بدن به عهده می‌گیرد وتحقیقات دانشمندان چه مدارکی را در حمایت از این آمینو اسید ارائه می‌دهد؟

آرژنین برای به انجام رسیدن بسیاری از پروسه‌های مربوط به فیزیولوژی عضلات ضروری است.

این پروسه‌ها شامل ترشح هورمون‌ها افزایش تولید هورمون رشد پاکسازی و دفع سموم تولید شده در بدن و سیستم دفاعی بدن در مقابل امراض.

به دلیل این که آرژنین ماده اولیه و تشکیل دهنده نیتریک اکسید است:اغلب به منظور تقویت قوای جنسی نیز استفاده می‌شود.

مکمل‌های حاوی آرژنین به سبب اینکه آرژنین توانایی تولید نیتریک اکسید را دارد در بین مردم رواج یافته اند و همچنین این آمینو اسید قادر به پاکسازی رادیکالهای آزاد از خون،بهبود عملکرد سیگنال‌های سلول‌های عضلانی،رها سازی هورمون رشد،حمایت از کلسترول خوب و تنظیم متابولیسم چربی و سطح نمک در بدن است.

بدنسازان باید به دلیل خاصیت تعدیل نمک نیز به آرژنین علاقمند باشند زیرا از دست ندادن آب زیر پوست که به دلیل احتباس آب و نمک در بدن اتفاف می‌افتد باعث میشود تا بدن ظاهری نرم و پف آلود داشته باشد و عضلات صاف و فاقد بر آمدگی به نظر برسند. حفظ نیتروژن بوسیله مصرف نیتروژن مسئله ای است که بین بدنسازان و دانشمندان مورد توافق است.همچنین اعتقاد بر این است که آرژنین قطعا برای رشد مؤثر است که به سبب توانایی در اتساع عروق و سهم آن در سنتز پروتئین است.

چه آفرادی به آرژنین نیاز دارند و چه مقدار از آن کمبود محسوب میشود.

افرادی که بیشترین میزان نیاز را به آرژنین دارند؛نوجوانان ، بچه‌های کمتر از هفت سال ،قهرمانان ،اشخاصی که سعی دارند وزن خود را کاهش دهند و افراد مسن.

در افراد بزرگسال ،آرژنین یک آمینو اسید غیر ضروری محسوب میشود.برای کودکان در مقایسه با بزرگسالان یک آمینو اسید ضروری برای تقویت و توسعه سیستم ایمنی در دوران بلوغ محسوب میشود. افرادی که دچار آسیب دیدگی هستند نیز میتوانند از فواید مکمل‌های حاوی آرژنین بهره مند گردند زیرا کمبود آرژنین در بدن زمانی که برای ترمیم جراحت نیاز است را افزایش میدهد.

کسانی که نظر به فوائد جنسی آرژنین دارند نیز میتوانند از خاصیت اتساع عروق آن بهره مند گردند.آرژنین باعث افزایش قطر و ضخامت عروق خونی میشود که دبه موجب آن در هنگام کشش و انقیاض خون بیشتری وارد عضلات میشود.

وجود آرژنین باعث افزایش بازده تمرینات سخت بدنسازان میشود.مکمل‌های حاوی آرژنین میتوانند سطح سیستم ایمنی بدن را ارتقا دهند،در نتیجه بدنسازان میتوانند سخت تر تمرین کنند و نگران تاثیرات محدود کننده ء این نوع تمرین و تمرین زدگی که پیامد احتمالی آن است بر سیستم ایمنی بدنشان نباشند.

بدنسازانی که دوره‌های مصرف دارو‌های آندروژنی و استروئید‌های آنابولیک را قطع میکنندنیز میتوانند از مصرف آرژنین سود ببرند.

آرژنین قادر است تا سطح هورمون رشد را در بدن افزایش دهد و اینکار را از طریق تقویت اکسیژن مایع و پشتیبانی از فشار خون سالم انجام میدهد.به همین دلیل مکمل آرژنین میتواند برای اشخاصی که قصد کاهش وزن دارند نیز مفید واقع شود.

چه میزان از این مکل باید مصرف شود و آیا اثر جانبی نیز در پی دارد؟

افرادی که ناراحتی قلبی و یا سابقه مشکلات روحی وروانی دارند باید با پزشک معالجشان برای مصرف آرژنین به صورت مکمل مشورت کنند.

با هیچ نوع آمینو اسیدی امکان “اور دز”(مصرف بیش از اندازه) وجود ندارد .مصرف خیلی زیاد آرژنین میتواند منجر به اسهال ،ضعف و سستی و حالت تهوع شود.

هنوز دز واضح و مشخصی که بهترین نتیجه را در بر داشته باشد برای این مکمل مشخص نشده است بنابراین باید با استفاده از آزمون و خطا میزان مناسب را برای خود بدست آورید.

یک دز خفیف برای مدت یک هفته در نظر بگیرید ،اگر موثر نبود و اثر جانبی نیز در پی نداشت مقدار مصرف را تا جایی افزایش دهید که سود آن به حد اکثر و ا ثرات جانبی آن به حد اقل باشد.با دوبار افزایش میزان مصرف میتوانید بهترین دز را برای خودتان پیدا کنید(۳-۹ گرم)این روش شبیه شیوه ای است که برخی از بدنسازان که مبادرت به مصرف انسولین و داروهای استروئیدی میکنند مورد استفاده قرار میدهند.

اغلب پودر‌های پروتئینی موجود در فروشگاه‌ها با آمینو اسیدهایی نظیر آرژنین تقویت میشوند. با داشتن این پیش زمینه باید توجه ویژه ای به میزان آرژنینی که از منابع مختلف وارد بدن میکنید نشان دهید.

اگر احساس میکنید قادر به استفاده از روش فوق الذکر برا یافتن میزان دز مناسب خودتان نیستید و این روش برایتان مشکل ساز است میتوانید از دستور العمل مندرج بر روی بسته بندی مکمل‌ها که از سوی شرکت‌های تولید کننده توصیه میشوند استفاده کنید.

آرژنین: این آمینواسید فوراً در بدن تبدیل به اکسید نیتریک می‌شود.

اکسید نیتریک یا همان NO مسئول فرایند بسیاری در بدن است مثل باز کردن و گشادسازی رگ‌های خونی که برای بدنسازان اهمیت زیادی دارد. این مسئله باعث می‌شود خون بیشتری داخل بافتهای مثل فیبرهای عضلانی جریان پیدا کند و در نتیجه اکسیژن، مواد مغذی و هورمون‌های آنابولیک بیشتری به آنها برسد. No همچنین توانایی چربی سوزی نیز دارد. دانشمندان فرانسوی دریافته اند که No سوخت و ساز و تجزیه و تحلیل چربی‌ها را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود چربی بیشتری در معرض سوخت بعنوان سوخت بدن قرار گیرد.

۱- تعداد اسپرم‌ها را افزایش می‌دهد.

۲- در آزاد سازی هورمون رشد نقش دارد.

۳- در ذخیرۀ کراتین مؤثر است.

۴- به بهبود زخم‌ها کمک می‌کند.

۵- در متابولیسم چربیهای بدن دخالت دارد.

۶- رشد روحی و بدنی را افزایش می‌دهد.

۷- در تولید استروژن‌ها ضروری است.

۸- در از بین بردن جوش‌ها کمک می‌کند.

* افزایش کارایی ورزشکار

* بهبود زخم‌ها و تسریع التیام بافتها

* بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن

* بهبود عملکرد قلب و تنظیم فشار خون

* تحریک ترشح هورمون رشد

منبع:اینترنت


+ نوشته شده در سه شنبه 7 آذر 1391 ساعت 11:34 توسط حمید رضا بابایی HB |

صفحه قبل 1 صفحه بعد
[ طراح قالب وبلاگ : سیلور سون ] [ Weblog Themes By : SilverSeven.IR ]
تمامی حقوق مطالب و تصاویر متعلق به سایت پرورش اندام ایرانی می باشد و ذکر منابع با لینک به سایت ما می باشد www.hbbody.lxb.ir